Lys, luft, grønne omgivelser, “Mormors Forårskøkken” og vinsmagning med spændende sommervine i glassene!

Søndag d. 22 april 2018 åbner Københavns Vinfestival

Tag familie og venner med til Københavns Vinfestival ved den smukke Frederiksberg Have og bliv introduceret til sommerens vine fra dedikerede vinimportører, der selv henter deres vine hos vinbonden. På vinmessen er der masser af smagsprøver både på rød, hvid, rosé og bobler, og du har alle chancer, for at følge med i nye vinhuse, vine og nye årgange fra alverdens vinlande.

 

Du får et katalog og et glas i hånden i det øjeblik, du træder ind i Brøndsalen, der er en af Københavns smukkeste bygninger – lige i smørhullet af Frederiksberg Have ved Frederiksberg Runddel – tæt op ad bus og Metro.

 

Udover de mange vine tryller kok Mikkel Henningsen med forårets råvarer under temaet “Mormors Forårskøkken” der kan tilkøbes under arrangementet for rimelig pris.

 

Der afholdes konkurrence om sommerens bedste vin i kategorierne rødvin, hvidvin og rosé. Stemmeseddel udleveres ved indgangen og kåringen finder sted kl. 18. Vindere, der har stemt tidligere og ikke selv er tilstede, får efterfølgende tilsendt vinderflaskerne, hvoraf der er 2 fl. i hver kategori.

Alt i alt er der lagt op til en herlig forårssøndag i vinens og madens tegn.

Se kataloget med smageprogram for de enkelte udstillere

 

Foreløbig udstillerliste:

Firma Hjemmeside
Kroatisk Vin & Tapas www.kroatiskvin.dk
Vesterstrøm Vine www.vesterstroemvine.dk
Five Clover Wines ApS www.fivecloverwines.dk
Green Seed Group Nordic www.greenseedgroup.com/nordic
Grønnere Vin ApS www.gronnere.com
Erik Sørensen Vin A/S www.eriksorensenvin.dk
Cantine Lento Casa Calabria www.casacalabria.dk
Dyrehøj Vingaard www.dyrehojgaard.dk
Ché Fé www.chefe.dk
La Maison SEVINO www.sevino.dk
Korsholm Vin www.korsholm-vin.dk
Elitevin ApS www.elitevin.dk
Crimewine ApS www.crimewine.dk
Wine Traveller www.winetraveller.dk
Champagne Guru www.champagneguru.dk
Vins de Vinde www.vinsdevinde.dk
Klubvin.dk ApS www.klubvin.dk
Taste of Albania IVS  
Carlsen Vin www.carlsenvin.dk
Rune Quinta Wine ApS www.quintawine.com
Bovin Danmark ApS www.bovincph.dk

 

Vintilbehør m.m.

Firma Hjemmeside
The easy Company ApS www.theesycompany.dk
Georg Jensen Damask www.damask.dk
Philip Morris ApS www.pmi.com
Le Creuset www.lecreuset.com